علت و درمان کم خونی
علت و درمان کم خونی (آنمی)

کم خونی (آنمی )

کم خونی

باکاهش گلبول‌های قرمز و یا سطح هموگلوبین آن (HGB)کم خونی بوجود می آید. در خون شما گلبول‌های قرمز و سفید وجود دارد. گلبول‌های قرمز اکسیژن را حمل می‌کنند و گلبول‌های سفید با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.
HGB پروتئینی است که از آهن برای حمل اکسیژن استفاده می‌کند. این پروتئین در گلبول‌های قرمز یافت می‌شود و رنگ قرمز خون ناشی از آن است. هموگلوبین اکسیژن را از ریه به تمام قسمت‌های بدن حمل می‌کند تا بدن قادر باشد فعالیت‌های حیاتی خود را انجام دهد. کم خونی می‌تواند خفیف ، متوسط و یا شدید باشد.

علت کم خونی

بر اساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان و پزشکان طب سنتی در عطاری آنلاین روناس مارکت دلایل مختلفی عامل ایجاد کم خونی می باشد که شامل:

  1. سطح بسیار پایین آهن( باعث کمخونی فقر آهن می‌شود) .
  2. کمبود ویتامینB ، کمبود ویتامین B12 و اسیدفولیک(فولات) باعث کمخونی کشنده می‌شوند.
  3. ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا HIV که از تولید گلبول‌های قرمز در مغز استخوان جلوگیری می‌کند و عفونت‌های فرصت‌طلب مربوط به HIVو- برخی از داروهایی که معمولاً برای درمان HIV و عفونت‌های مرتبط با آن استفاده می‌شوند
  4. آسیب هایی که به کلیه‌ها یا مغز استخوان وارد می شود.
  5. برخی مشکلات تیروئید مانند اختلال در هورمون‌هایی که وزن را تنظیم می‌کنند
    نیز منجر به کم خونی میگردد

کم خونی

تشخیص کم خونی

عمولاً کم خونی را با آزمایش شمارش کامل خون (CBC) بررسی می‌کنند . در این آزمایش هموگلوبین و هماتوکریت HCT درصد گلبول‌های قرمز در خون ارزیابی می‌شود که برای تشخیص این بیماری لازم است.

درمان کم خونی

درمان کم خونی

تامین آهن مورد نیاز بدن بهترین راه درمان کم خونی می باشد. کارشناسان و پزشکان طب سنتی عطاری آنلاین روناس مارکت پیشنهاد‌هایی به‌منظور افزایش مقدار آهن خون به شما ارائه می‌دهند. رژیم غذایی حاوی آهن زیاد را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
۱- آهن در برگ‌های سبزیجات تیره‌رنگ و برگ‌دار (کولارد، اسفناج ، کلم و چغندر برگی) ، گوشت قرمز ، حبوبات (نخود ، عدس ، سویا) ، غذاهای دریایی مثل صدف و ماهی، نان و غلات غنی‌شده یافت می‌شود.
۲- مصرف قرص آهن هم‌سطح آهن را بالا می‌برد اما قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
۳- استفاده از گیاهان دارویی که شما میتوانید از سایت و پیج عطاری آنلاین روناس مارکت بهترین و با کیفیت ترین محصولات و دارو ها در جهت درمان کم خونی را تهیه نمائید.
۴- اگر کمبود اسیدفولیک دارید، مواد غذایی حاوی اسیدفولیک به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اسیدفولیک در سبزیجات تیره ، برگ‌دار ، مارچوبه ،حبوبات(لوبیا، نخود ، عدس)، مرکبات (پرتقال ، گریپ‌فروت ، نارنگی ، لیموترش و شیرین) و جگر گاو یافت می‌شود. قرص اسیدفولیک هم می‌توانید مصرف کنید.
۵- کمبود ویتامین B12 با توجه به اینکه یکسری از افراد قادر به جذب ویتامین B12 از طریق غذا و قرص نیستند به تزریق و یا قرص زیرزبانیB12 نیاز دارند.

عوارض و عواقب کم خونی

عوارض فقر آهن در بیماران مبتلا به آنمی:
۱- تنگی نفس ۲- شکنندگی ناخن ها و مو ۳- زرد شدن پوست ۴- آبی شدن سفیدی چشم ۵- سرگیجه ۶- زخم شدن زبان
عوارض فقدان فولات(فولات و اسید فولیک شکل‌های مختلف ویتامین B۹ هستند) در بیماران مبتلا به کم خونی:
۱- خستگی ۲- زردی پوست ۳- سردرد ۴- زخمهای دهان و زبان ۵- شکنندگی ناخن ها و مو
عوارض ناشی از کمبود B12 در بیماران مبتلا به کم خونی:
۱- مور مور شدن دست‌ها و پاها ۲- خستگی مفرط ۳- بی‌حالی ۴- تحریک پذیری یا افسردگی ۵- اسهال

درمان کم خونی در طب سنتی با گیاهان دارویی عطاری آنلاین روناس مارکت از جمله :
 گزنه :

قیمت و مشخصات گزنه

گیاه گزنه دارای مقادیر بسیاری آهن و ویتامین سی (C) است. استفاده آهن و ویتامین سی در درمان کم خونی بسیار مفید می باشد . برای تهیه گیاه گزنه مرغوب به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید . 

کنجد :

کنجد

کنجد سرشار از آهن هست و برای درمان کم خونی با کمک داروی گیاهی بسیار مفید است . برای تهیه کنجد مرغوب و با کیفیت به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید . 

 اسفناج :

اسفناج سرشار از آهن هست و برای درمان کمخونی مناسب است

خرما:

خرما به خاطر داشتن مواد ویتامینی و پروتئینی سرشار، همیشه یکی از موادی بوده که حتی به‌عنوان جایگزین مواد غذایی هم استفاده می‌شود . برای تهیه خرمای با کیفیت و صادراتی به پیج اینستاگرام روناس مارکت مراجعه نمایید.

افسنتین :

این گیاه در عطاری‌ها وجود دارد و متخصصان طب سنتی روناس مارکت هم برای درمان کمخونی آن را توصیه می‌کنند.

شنبلیله :

یکی دیگر از گیاهانی که سرشار از آهن هست گیاه شنبلیله است. شما می‌توانید برای درمان کم خونی توسط شنبلیله هم از برگ آن و هم از تخم شنبلیله استفاده کنید. برای تهیه گیاه شنبلیله خشک و تمیز و باکیفیت به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید .

 گل ختمی :

گل ختمی

این گیاه مقدار زیادی آهن در خود دارد و می‌تواند به شما در رفع کمخونی کمک کند.

جعفری :

جعفری

 

این گیاه برای درمان کمخونی با توجه به مقادیر زیاد اسیدفولیک و آهن استفاده می‌شود.

یونجه :

یونجه علاوه بر اینکه برای رفع سموم بدن بسیار مفید است، برای درمان این بیماری هم می‌شود، از این داروی گیاهی استفاده کرد. این گیاه سرشار از ویتامین سی است و می‌تواند کمبود آهن در بدن فرد مبتلا به آنمی را برطرف کند.

اگر شما هم از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و موادغذایی ارگانیک سایت روناس مارکت برای درمان کمخونی استفاده کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران عطاری آنلاین روناس مارکت به اشتراک بگذارید.