راهکارهای درمان کبد چرب
کبد چرب و نحوه درمان آن

کبد چرب

کبد چرب

وجود چربی در کبد امری عادی و طبیعی می باشد، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۴ تا ۱۱ درصد از وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب گرفتارشده ‌است. این بیماری نشانهٔ خاصی ندارد. رسوب چربی در کبد را کبد چرب می‌نامند. مصرف الکل می‌تواند باعث این بیماری شود. البته افراد غیر الکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ( توصیه میکنیم جهت آشنایی با مواد غذایی مناسب و ارگانیک به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید ) ممکن است به این بیماری دچار شوند.

انواع کبد چرب

کبد چرب غیرالکلی: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که کبد در سوزاندن چربی‌ها دچار مشکل شده باشد. و با جمع شدن چربی در بافت‌های کبد، فرد مبتلا به کبدچرب می‌گردد. این نوع بیماری با مصرف الکل مرتبط نبوده و زمانی مشخص می‌شود که ۱۱ درصد یا بیشتر وزن کبد حاوی چربی باشد.

کبد چرب الکلی: این بیماری جزء اولین مرحله‌های بیماری‌های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه می بیند و قادر به سوزاندن چربی‌ها نیست. اگر فرد مصرف الکل ترک نماید، این نوع کبدچرب کم‌کم درمان می‌گردد. اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد .

کبد چرب بارداری: هرچند این نوع از کبدچرب خیلی نادر بوده، با این حال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین در بر داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید یا خون‌ریزی شود. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی می‌باشد.

علت کبد چرب

کبد چرب به ۴ گرید از نظر میزان پیشرفت دسته‌بندی می‌شود.

گرید ۱کبد چرب ، ساده‌ترین نوع آن است که دلیل آن خوردن مواد غذایی ناسالم ( محصولات ارگانیک روناس مارکت )است. البته این گرید با افزایش فعالیت‌های روزانه و تغذیه سالم کاملاً برطرف می‌گردد.

گرید ۲ کبد چرب ، در این حالت وضعیت بیمار کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود این حالت از کبد چرب، رژیم غذایی خاص خود را نیز دارد. (میتوانید برای دریافت مشاوره رژیم غذایی مناسب با مشاوران روناس مارکت تماس حاصل نمائید.)

گرید ۳ کبدچرب ، تنها با بهبود سبک زندگی قابل درمان خواهد بود. شما میتوانید زندگی سالم را با محصولات ارگانیک روناس مارکت ، ورزش، رعایت شیوه های تغذیه مناسب ،کاهش مصرف انواع گوشت، فست فودها، چربی‌ها و غذاهای چرب و کاهش استرس و … را تجربه کنید.

گرید ۴ کبد چرب ،که به سیروز کبدی معروف است، و خیلی خطرناک میباشد . در صورت اقدام نکردن برای بهبود و جلوگیری از پیشرفت بیماری پیوند کبد برای فرد احتیاج می‌شود.

علت چربی کبد

علت بروز کبد چرب

بر اساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان و پزشکان طب سنتی در عطاری آنلاین روناس مارکت علت اصلی بروز کبد چرب و فقط تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه‌ای شناخته شده‌است. هفتاد درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند. دیابت و بالا بودن چربی‌های خون نیز از علل زمینه‌ای آن می‌باشند.
به‌طور کلی می‌توان عوامل ایجاد این بیماری را به شرح زیر عنوان کرد:

  • رژیم غذایی نادرست
  • استرس درونی و نهفته
  • مصرف دارو بیش از حد معمول
  • مصرف لووستاتین ها و غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا و…).

متخصصان عطاری آنلاین روناس مارکت اعتقاد دارند که شیوه ناصحیح زندگی و تبعات آن از قبیل چاقی و اضافه وزن در ابتلا به کبد چرب در بین سنین مختلف دخیل است. داشتن شیوه زندگی صحیح، داشتن وزن ایده ال و مناسب، انجام فعالیت‌های بدنی روزانه، پیروی از رژیم غذایی سالم،استفاده از محصولات ارگانیک (که در فروشگاه روناس مارکت موجود است) پرهیز از مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و دوری از استرس از جمله راه‌های درمان این بیماری است.

راههای تشخیص کبد چرب

اکثر مبتلایان دارای علامت نیستند. گاهی فرد با احساس درد شکم در ناحیه کبد و به ندرت احساس ناراحتی در قسمت فوقانی و راست شکم و خستگی از وجود بیماری آگاه میشود. در بررسی‌های معمولی، آنزیم‌های کبدی افزایش یافته‌اند و در صورت شک به این اختلال اقدام‌های بعدی برای کشف علت زمینه‌ای و بررسی سایر علل بیماری کبدی ضروری است. آزمایش‌های لازم برای قند و چربی‌های خون و همچنین برای ویروس‌های هپاتیتی ضروری است . با مطالعات تصویربرداری مانند سونو گرافی، تجمع چربی در کبد نشان داده می‌شود. همچنین به تازگی آزمایش فیبرو تست به منظور بررسی میزان فیبروز انجام می‌شود. اگر تمامی راه‌های منتهی به تشخیص میسر نباشد و نیز گاهی برای اثبات تشخیص، نمونه برداری از کبد و مطالعه میکروسکوپی بر روی آن لازم است.

راههای درمان کبدچرب

راههای درمان کبد چرب

برای درمان و بهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه‌ساز درمان شوند. در حال حاضر درمان بر روی مهار مشکلات طبی و اختلالاتی که زمینه‌ساز کبدچرب هستند، متمرکز است. داروهای مختلفی مانند متفورمین برای درمان کبدچرب عرضه شده‌اند که تأثیر قطعی آن‌ها ثابت نشده‌است.
کاهش سی درصدی کالری مصرفی، ورزش روزانه و مصرف مرتب میوه و سبزیجات اثرات مفیدی بر روی این بیماری دارند. کاهش تدریجی وزن در افراد چاق لازم و مفید است، ولی کاهش ناگهانی وزن، این اختلال را تشدید می‌کند. در کبد چرب مقاومت به انسولین شایع بوده و داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان می‌کنند مانند متفورمین موجب بهبود آنزیم‌های کبدی می‌شوند. ویتامین E با دوز ۴۰۰میلی‌گرم در روز باعث کاهش آسیب به سلول‌های کبدی و بهبود آنزیم‌های کبدی می‌شود، ولی چون با خطر افزایش بیماری‌های قلبی همراه است، مصرف دراز مدت آن توصیه نمی‌شود. در کودکان علل زمینه‌ای شامل دیابت، سوء جذب چربی، چاقی، ماراسموس، کواشیورکور، بیماری ویلسون، سیستیک فیبروزیس، باید مهار و درمان شود.

عوارض و عواقب کبدچرب

در اکثر بیماران مبتلا به کبد چرب، مشکل جدی برای کبد ایجاد نمی‌شود. کبدچرب از نظر بالینی یک اختلال پایدار و ساکت شناخته شده و در بیشتر موارد سبب اختلال شدیدی در کبد نمی‌شود و با درمان بهبود می‌یابد. ولی در تعداد اندکی از بیماران با گذشت زمان بافت جوشگاهی و فیبروز در کبد ایجاد شده و در نهایت سیروز و نارسایی کبد ایجاد می‌شود. چون پیش‌بینی مسیر بیماری در یک فرد و این که در کدام بیمار پیشرفت خواهد کرد، مشکل است، درمان و کنترل آن برای همه مبتلایان الزامی است.

درمان کبد چرب در طب سنتی
خار مریم:

خار مریم

خار مریم گیاهی است که به دلیل اثرات محافظت از کبد شناخته شده است. برخی از تحقیقات نشان داده اند که خار مریم ، به تنهایی یا همراه با ویتامین E ، ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین ، التهاب و آسیب های کبدی در مبتلایان به کبد چرب کمک کند. برای تهیه خارمریم مرغوب و داروهای درمان کبدچرب میتوانید به سایت عطاری آنلاین روناس مارکت مراجعه نمایید .

اسیدهای چرب امگا ۳ :

اسیدهای چرب امگا ۳ دارای مزایای سلامتی زیادی هستند . امگا ۳ زنجیره بلند EPA و DHA در ماهی های چرب مانند ماهی سالمون ، ساردین ، ​​شاه ماهی و ماهی خال مخالی یافت می شود.مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف امگا ۳ ممکن است سلامت کبد را در بزرگسالان و کودکان مبتلا به کبد چرب بهبود بخشد. برای تهیه مواد غذایی ارگانیک دارای امگا۳ مرغوب و قرص ها و داروهای مورد نظر به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید .

درمان کبد چرب با خاکشیر:

خاکشیر

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان و پاکسازی کبد چرب است، برای این منظور باید خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کنید. ترکیب خاکشیر با ترنجبین در درمان سودا و بلغم تأثیر به سزایی دارد هم چنین این ترکیب، بهترین نرم کننده مزاج های خشک (صفرا و سودا) می‌باشد. یعنی رطوبت دهنده به بدن هستند. همچنین خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیرهای کبدی به خصوص سودا می باشد. در صورت تمایل برای تهیه خاکشیر مرغوب به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید .

حجامت کبد :

در درمان بیماریهایی از قبیل آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، کبد چرب‌ و … کاملاً آزموده شده است. آنچه از موضع حجامت خارج می‌شود چیزی جز سموم و فضولات مانده در بدن و اخلاط فاسد و کثیف نیست. اما در اهدای خون‌، بیشترین چیزی که خارج می‌شود مواد غذایی‌، الکترولیتهای مورد نیاز بدن و ویتامینهاست. محل انجام حجامت کبدی در پشت تنه سمت راست ستون فقرات در ناحیه خلف کبد میباشد.در بیماریهای بافت کبد این حجامت مورد استفاده قرار میگیرد.

درمان کبد چرب با زنجبیل :

زنجبیل

یکی دیگر از شیوه های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام های داخلی، گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته ۲ تا ۳ بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند . برای تهیه زنجبیل مرغوب به سایت روناس مارکت مراجعه نمایید .

درمان کبد چرب با سویا :

جایگزین کردن سویا و پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز می تواند تاثیر زیادی در کاهش جذب چربی و تری گلیسیرید در بافت کبد داشته باشد.

متخصصین ، کارشناسان و پزشکان طب سنتی در عطاری آنلاین روناس مارکت معتقدند هرچند استفاده از روش‌های درمان کبدچرب با طب سنتی به درمان این بیماری کمک قابل توجهی می‌کند، اما به یاد داشته باشید تا زمانی که رژیم غذایی خود را اصلاح نکنید و فعالیت‌های ورزشی را افزایش ندهید این درمان‌ها موثر نخواهند بود.
اگر شما هم از گیاهان دارویی برای درمان کبدچرب استفاده کرده‌اید. تجربیات خود را با ما و سایر کاربران عطاری آنلاین روناس مارکت به اشتراک بگذارید.