تنظیم قاعدگی

تنظیم قاعدگی

قاعدگی نامنظم

به دوره های قاعدگی گفته می شود که از نظر زمان بین وقوع آن ها اختلاف زیادی وجود دارد. این اختلال و بی نظمی در قاعدگی در دو مرحله از زندگی بیشتر دیده می شود:

یکی در دخترهای جوان که قاعدگی شان به تازگی شروع شده و دیگر در سن میانسالی و در خانم هایی که در آستانه یائسگی هستند و به زودی قاعدگی شان برای همیشه قطع خواهد شد.

دوره های قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز است، اما این دوره ها در بعضی خانم ها هر ۲۴ روز و در بعضی دیگر به ندرت ممکن است به طور طبیعی و منظم تا ۳۵ روز هم دیده شود.

دلایل  بی نظمی قاعدگی

اختلال در نظم و تغییر در مدت دوره های قاعدگی معمولا به علت یک عدم تعادل موقتی در میزان هورمون ها است. در دختر خانم ها در جریان بلوغ، تغییرات مقدار هورمون ها باعث می شود که دوره های قاعدگی در ماه های اولیه و برای چند نوبت بی نظم باشند.

علاوه بر آن ها در خانم ها پس از زایمان و هم چنین در زمان های نزدیک به یائسگی به علت تغییرات هورمونی،

بی نظمی در قاعدگی شیوع می یابد. علاوه بر این موارد دلایلی دیگری نیز میتواند باعث بروز بی نظمی در قاعدگی و عدم تعادل هورمونی شوند

از جمله  استرس، اضطراب، افسردگی و همچنین در اثر بیماری های شدید و مزمن، ورزش های سنگین و رژیم های سخت و کم کردن دفعی و شدید وزن .

قاعدگی نامنظم ممکن است علامتی از اختلال یا بیماری تخمدان ها یا بیماری رحم باشد. به طور مثال تخمدان های حاوی چند کیست (پلی کیستیک) که باعث برهم خوردن تعادل هورمون های جنسی می شوند.

یا عارضه اندومتریوز که در آن بافت های شبیه مخاط رحم به طور نابجا در نقاط مختلف حفره ی لگن پیدا می شود، باعث اختلال در قاعدگی می گردند.

در بعضی موارد که یک خانم نسبت به حاملگی خود بی اطلاع است، ممکن است خونریزی های نامنظمی ایجاد شود که به اشتباه قاعدگی تصور شود. گاهی اوقات بروز یک قاعدگی تعویقی و شدید می تواند ناشی از یک سقط جنین باشد.

یک خانم اگر یک قاعدگی تعویقی که با دردهای شدید شکم همراه است داشته باشد، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد زیرا این موضوع ممکن است ناشی از ایجاد یک حاملگی خارج از رحم باشد.

تنظیم دوره‌های قاعدگی با مصرف داروهای گیاهی

اگر دچار قاعدگی نامنظمی هستید، برای تنظیم قاعدگی ضمن پرهیز از خوردن گشنیز تازه و تخم گشنیز، باید از خوراکی هایی استفاده کنید که تنظیم کننده ی پریود هستند.

برای مثال گیاهانی مانند هویج یا آب هویج، زردک، یا آب زردک، لوبیا، سیر، جعفری تازه یا تخم جعفری و روغن های نباتی برای تنظیم قاعدگی مناسب هستند.

چند راه حل برای تنظیم قاعدگی

می توانید مغزهای هسته ی هلو را بکوبید و در آب انگور بخیسانید و آن آب انگور را بنوشید.

هر بار ۲۵ تا ۴۰ گرم، ترخون را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید.

سی گرم، برگ و گل همیشه بهار را در یک لیتر آب جوش دم کنید و ۸ روز قبل از شروع پریود، بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.

بیست گرم، گل خشک اسطوخودوس هندی را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید.

در بعضی مواقع که خانم ها به موعد معمول و مرسوم همه ماهه که قاعده می شده اند، قاعده نمی شوند، در صورتی که در آن ماه نزدیکی نداشته و شک به حامله بودن نداشته باشند برای تنظیم قاعدگی و باز شدن خون بهتر است

سه شب و هر شب گِنه گِنه تلخ را به اندازه ۲ نخود در یک عدد کپسول خالی پر کنید و موقع خواب بخورید.

گل ریواس، گل گاوزبان، گل هماض، گل بابونه شیرازی، سنبل الطیب، ریشه کلمبو، ریشه اریسا، گل بومادران، مریم نخودی و ریشه شاه توت از هر کدام ۴ مثقال، همه را پس از نیم کوب کردن، ابتدا در آب سرد بشویید،

سپس در ۵ لیتر آب بجوشانید تا ۲ لیتر بماند، سپس صاف کرده و ۴ روز، روزی ۴ مرتبه آب آن را با نبات شیرین کرده و میل نمایید.

کاکنج، مغز ناخنک نیم کوب شده و بادرنجبویه از هر کدام ۱ مثقال را با هم مخلوط کرده و بجوشانید و ۳ روز صبح ناشتا آب آن را بخورید.

کاکنج، مریم نخودی و گل بومادران از هر کدام ۱ مثقال بجوشانید، بعد آب آن را با شکر قرمز مخلوط کرده و روزی ۳ بار و هر مرتبه نصف استکان از آن را بخورید.

کاکنج، ریشه شاه توت و ناخنک نیم کوب شده از هرکدام ۱ مثقال، همه را بجوشانید و ۳ روز، صبح ناشتا آب آن را بخورید و اگر وسط روز حال استفراغ و دل آشوبی دست داد، ۱۰۰ گرم ماست را دوغ کنید و بخورید.

پوست گنه گنه، پوست بید، خرنوب شامی و خربق را مساوی نیم کوب کرده، بجوشانید و روزی سه بار و در هر مرتبه نصف استکان آب آن را بنوشید.

مشک ترامشک، ریشه ختمی، گل ختمی، بادرنجبویه، پوست هلیله زرد، تخم زردک، کاکنج، تخم ختمی، تخم شوید، تخم کرفس، تخم شاهی، تخم هویج فرنگی، شاه تره، افسنتین، بومادران، درمه ترکی، آویشن شیرازی، بابونه شیرازی، ریشه مجو، سنامکی، گل محمدی، رازیانه، سیاه دانه، ناخنک و مخلصه از هر کدام ۳ مثقال را نیم کوب کنید، سپس به بیست قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را یک روز صبح، جوشانده و ناشتا آب آن را بخورید.

۱۰ گرم زعفران را پس از کوبیدن، در نیم لیتر آب جوش دم کنید و هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار یک استکان از آن را بخورید.