علت زانو درد چیست و چگونه درمان میشود ؟
علت زانو درد چیست و چگونه درمان میشود ؟

زانودرد

زانو درد
زانو درد یکی از مشکلات رایج در بین افراد است که می تواند دلایل فراوان و متعدد داشته باشد. درد زانو می تواند ناشی از آسیب دیدگی، التهاب یا عفونت باشد. علت زانو درد به سن فرد بستگی دارد. برای مثال، زانو درد در نوجوانی ناشی از بیماری ازگود اشلاتر  ( التهاب ناحیه زیر زانو ) است، در حالی که درد زانو در افراد میانسال و سالمند می تواند ناشی از بیماری آرتروز باشد.

علت زانودرد

بر اساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان و پزشکان در گروه طب سنتی عطاری آنلاین روناس مارکت دلایل اصلی زانو درد به شرح زیر هستند:

 • آرتروز زانو:
  آرتروز یکی از رایج ترین دلایل درد زانو است و برای درمان این مشکل می توان از بسیاری روش های مختلف استفاده کرد.
 • آسیب دیدگی رباط:
  آسیب دیدگی رباط می تواند در زمان انجام فعالیت های ورزشی ایجاد شود و باعث درد و ناپایداری عضلات زانو گردد.
 • پارگی مینیسک:
  این نوع آسیب دیدگی بیشتر در بین افراد جوان و مسن مشاهده می شود و یکی از دلایل اصلی ایجاد دردهای زانو است.

علت زانو درد

تشخیص زانودرد:

با انجام معاینه بالینی مفصل و سوال از بیمار در رابطه با علائم زانو درد و آسیب دیدگی های وی، با استفاده از آزمایشات خون و تصویربرداری با اشعه ایکس علت زانو درد را تشخیص می دهد.

علت و نشانه های زانو درد
علائم و نشانه هایی که معمولاً با درد زانو همراه است، شامل موارد زیر می باشد:

 • ورم و سفت شدن
 • قرمز شدن پوست و گرم شدن آن
 • ضعیف شدن یا ناپایداری
 • شنیدن صدا از محل مفصل زانو
 • عدم توانایی صاف کردن کامل زانو

درمان زانودرد:

کارشناسان و پزشکان گروه طب سنتی عطاری آنلاین روناس مارکت معتقدند روش درمانی مورد استفاده برای رفع زانو درد  بستگی به دلیل ایجاد مشکل دارد.

برخی از راههای درمان زانودرد به شرح ذیل می باشد :

 1. فیزیوتراپی : فیزیوتراپی و ورزش زانو درد به منظور بازیابی دامنه حرکت و عملکرد عضلات زانو مفید می باشد.
 2. لیزر درمانی : لیزر درمانی روشی است که در آن از طول موجه خاص لیزر برای بافت استفاده می شود و به این ترتیب به تسریع فرآیند بهبود زانو درد بیمار کمک موثر می شود.
 3. تمرین های حرکتی در زانو درد : انجام تمرین های حرکتی منظم در این حالت می تواند باعث کاهش و حتی از بین رفتن درد ناشی از آرتروز و سایر مشکلات مربوط به آن همچون سفتی و ورم مفاصل شود.
 4. کفش و کفی طبی : استفاده از کفش و کفی های طبی خاص می تواند باعث کاهش درد و بهبود زانودرد شود.
 5. زانو بند طبی : استفاده از زانو بند طبی میتواند باعث کاهش درد زانو شود.
 6. کاهش وزن : حفظ وزن یا کاهش آن در صورت داشتن اضافه وزن می تواند باعث کاهش درد، در نتیجه کاهش فشار وارد شده به مفاصل آسیب دیده شود.
 7. تزریق کورتیکو استروئید ( کورتون ): تزریق مستقیم مواد کورتیکو استروئید در مفاصل آسیب دیده می تواند زمانی مفید باشد که التهاب و یا درد بیمار به مصرف داروهای مسکن خوراکی واکنش مناسب نشان ندهد. کورتیکو استروئید می تواند برای درمان های اولیه که در آنها از داروهای مسکن برای بیماران مبتلا به زانو درد متوسط تا شدیداستفاده می شود.
 8. تزریق PRP( پلاسمای غنی شده از پلاکت ) : برای درمان بیماران مبتلا به آرتروز زانو بسیار موثر بوده است. این روش درمانی باعث تسکین درد و بهبود عملکرد زانو می شود. 

درمان زانو درد

درمان زانودرد در طب سنتی
بهبود زانودرد با گیاهان دارویی

 • درمان زانودرد با سرکه سیب :

سرکه سیب

 

سرکه سیب در جهت درمان و تسکین تورم و التهابات زانو ، میتواند مفید و موثر باشد.
دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده، مخلوط کنید. این مخلوط را یکبار در طول روز بنوشید، تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید.

 • درمان زانودرد با فلفل هندی :

۲ قاشق غذا خوری پودر فلفل هندی را در نصف فنجان روغن زیتون گرم بریزید. از این خمیر ،۲ بار در روز به مدت حداقل یک هفته روی زانوهای تان بمالید.

 • درمان زانودرد با نمک زنجبیل :

یک تکه کوچک از زنجبیل تازه را له کنید و به یک فنجان آب بیافزایید و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد.همچنین می توانید مقداری عسل و آبلیمو را به آن بیافزایید. این نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در طول روز استفاده کنید. همچنین می توانید روغن زنجبیل را دو تا سه بار در طول روز روی زانوها آسیب ماساژ دهید.

 • درمان زانودرد با زردچوبه :

نصف قاشق چایخوری از زنجبیل و زردچوبه را در یک فنجان آب مخلوط کنید و سپس اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد و بعد برای طعم دهی ،عسل به آن اضافه کنید و این نوشیدنی را دوبار در طول روز بنوشید.

 • درمان زانو درد با زردچوبه
 • درمان زانو درد با لیمو :

یک یا دو عدد لیمو را به قطعات کوچک برش دهید. سپس قطعات بریده شده را در یک پارچه پنبه ای قرار دهید و با روغن کنجد گرم کنید و بعد پارچه را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بر روی زانوها بگذارید.

 • درمان زانودرد با نمک اپسوم :

۱ نصف فنجان از نمک اپسوم را به آب داغ حمام خود اضافه کنید.زانو را به مدت ۱۵ دقیقه در این محلول قرار دهید

 • درمان زانو درد با دانه های زغال اخته :

یک قاشق چای خوری از دانه های زغال اخته را درون آب بریزید و اجازه دهید تا یک شبانه روز خیس بخورد و صبح آب آن را خارج کنید واز دانه ها استفاده کنید

 • درمان زانودرد با  روغن اکالیپتوس :

هر ۵ تا ۷ قطره از روغن اکالیپتوس را با یک قطره روغن نعنا مخلوط کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز به آن اضافه کنید. هر زمان که درد دارید، این مخلوط را بر روی زانوی خود بمالید.

جهت درمان زانودرد می توانید دارو های گیاهی خودرا با بهترین کیفیت در کمترین زمان ممکن در هرکجا که باشید از عطاری آنلاین روناس مارکت تهیه نمایید.
اگر شما هم از گیاهان دارویی برای درمان دیابت استفاده کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران عطاری آنلاین روناس مارکت به اشتراک بگذارید.