تشخیص پوکی استخوان
علت پوکی استخوان و راهکارهای پیشگیری از آن

پوکی استخوان

 

"<yoastmark

 

 

پوکی استخوان، به حالتی گفته می‌شود که استخوان ضعیف شده باشد یا حالت شکننده‌ای داشته باشد. منظور از شکنندگی استخوان این است که هر گونه خم شدن، فشار خفیف، افتادن و حتی سرفه می‌تواند موجب شکستن استخوان‌ها شود.

علت پوکی استخوان

بر اساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان و پزشکان در مجموعه طب سنتی عطاری آنلاین روناس مارکت علت پوکی استخوان می‌تواند به عوامل ژنتیکی و یا میزان توده استخوانی تشکیل شده در جوانی بستگی داشته باشد که می توان به عوامل ذیل نیز اشاره نمود :
عوامل طبیعی و غیر قابل کنترل مانند: سن، جنسیت، نژاد، سابقه خانوادگی، استخوان بندی بدن که خارج از کنترل شما هستند و شما نقشی در بوجود آمدن آن ندارید.

  1. سطح هورمون : گاهی اوقات علت این بیماری ، کم و زیاد شدن هورمون‌های خاصی در بدن است ، مانند هورمون های جنسی و تیروئید است.
  2. رژیم غذایی : مصرف کم کلسیم، داشتن اختلالات اشتهایی می‌توانند از عوامل موثر در این بیماری باشند.
  3. سبک زندگی : برخی از عادت‌های نادرست در زندگی، ممکن است منجر به پوکی استخوان شوند. به عنوان مثال مصرف دخانیات، مصرف زیاد الکل و سبک زندگی کم تحرک موجب کاهش تراکم استخوان در بدن و در نتیجه از عوامل پوکی استخوان به شمار می‌آیند.

تشخیص پوکی استخوان

برای تشخیص پوکی استخوان از آزمایشی به نام سنجش تراکم استخوان استفاده می‌شود. در این آزمایش با استفاده از اشعه ایکس نواحی مختلفی مانند استخوان مفصل ران، ستون فقرات و غیره اسکن می‌شود.

درمان پوکی استخوان

کارشناسان و پزشکان گروه طب سنتی در عطاری آنلاین روناس مارکت معتقدند برای درمان این بیماری، ابتدا باید در مورد شرایط فرد اطلاعات جامعی جمع‌آوری شود، زیرا متناسب با شرایط هر فرد، روش درمانی خاصی انتخاب می‌شود مانند :

استفاده از بیوفسفونات اغلب داروهایی که برای درمان پوکی استخوان تجویز می‌شوند، معمولا از خانواده فسفونات هستند.

جایگزینی هورمون کاهش برخی از هورمون‌ها مانند هورمون استروژن و تستوسترون می‌تواند موجب ابتلا به پوکی استخوان شود.  بنابراین می‌توان با استفاده از داروهایی که عملکردی مشابه این هورمون‌ها دارند و می‌توانند نقش آنها را تقلید کنند، این مشکل را درمان کرد.

داروهای مخصوص استخوان‌سازی : می‌توان از داروهایی مانند تری پاراتاید (فورتئو)، آبالوپاراتاید (تیلموس) و روموزوزوماب استفاده کرد.

ورزش : می‌توان با ورزش و انجام برخی تمرینات ورزشی در خانه، علائم پوکی استخوان خود را کاهش داد.

فیزیوتراپی : فیزیوتراپی می‌تواند به ایجاد استخوان‌های قوی و سالم کمک کند.

مگنت‌تراپی : در مگنت‌تراپی از یک میدان مغناطیسی ثابت استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید در میدان مغناطیسی، دو قطب شمال و جنوب (منفی و مثبت) وجود دارد. قطب جنوب یک تاثیر الکتریکی مثبت و قطب شمال تاثیر الکتریکی منفی ایجاد می‌کند و در نتیجه آن تراکم استخوانی افزایش می‌یابد.

رژیم غذایی : یکی از موثرین عوامل در پیشگیری و بهبود پوکی استخوان، رژیم غذایی صحیح است. کمبود برخی ویتامین‌ها مانند کلسیم و ویتامین D می‌تواند علت پوکی استخوان باشد. بنابراین تا حد امکان باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

عوارض و عواقب پوکی استخوان

براساس تحقیقات کارشناسان و پزشکان تیم پزشکی در طب سنتی عطاری آنلاین روناس مارکت
پوکی استخوان بیماری بسیار خطرناکی است که ممکن است موجب معلولیت دائم شده یا با کاهش دامنه حرکت فرد مبتلا، فعالیت‌های روزانه را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از مهم‌ترین عوارض پوکی استخوان عبارت‌اند از:

  • شکستگی‌های استخوانی مداوم که ممکن است به طور کامل درمان نشوند.
  • شکستگی لگن
  • تغییر شکل ستون فقرات
  • به وجود آمدن مشکلات تنفسی در اثر شکستگی در ستون فقرات

درمان پوکی استخوان در طب سنتی
با گیاهان دارویی از جمله :

 

زنجبیل :

این گیاه تاثیرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی فوق العاده ای دارد و در جهت درمان پوکی استخوان و تسکین تورم و التهابات، میتواند مفید و موثر باشد.

 

دارچین

زردچوبه :
این گیاه در درمان پوکی استخوان مفید و موثر می باشد

نمک اپسوم :
نمک اپسوم یا سولفات از درمان های معروف پوکی استخوان است که علت این کارایی آن هم منیزیم موجود در آن میباشد. مصرف نمک موجب کاهش تورم، درد و التهابات میشود.

سرکه سیب :
یکی دیگر از گزینه های طبیعی برای درمان این بیماری سرکه سیب میباشد. سرکه سیب خاصیت قلیایی و ضد التهابی دارد که موجب کاهش درد و سفتی مفاصل می گردد.

سرکه سیب

دارچین :
دارچین نیز از گزینه های طبیعی برای درمان پوکی استخوان محسوب می شود.

دارچین

جهت درمان و یا کنترل پوکی استخوان می توانید داروهای گیاهی خودرا با بهترین کیفیت در کمترین زمان ممکن در هر کجا که باشید از عطاری آنلاین روناس مارکت تهیه نمایید
اگر شما هم از گیاهان دارویی برای درمان دیابت استفاده کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران عطاری آنلاین روناس مارکت به اشتراک بگذارید.