دیابت
دیابت چگونه درمان میشود؟

دیابت چگونه درمان میشود 

دیابت یا بیماری قند ( Diabetes mellitus) یک نوع بیماری متابولیکی و مزمن است که نشانهٔ آن قند خون بالاتر از ۱۲۰(میلی‌گرم در دسی لیتر) در یک برههٔ طولانیست. این بیماری سه نوع اصلی نوع ۱، نوع ۲ و بارداری دارد:

در دیابت نوع ۱ به علت تخریب سلول‌های بتای پانکراس توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود، این نوع از دیابت می‌تواند ناشی از یک بیماری خودایمنی باشد و به دلیل نبود انسولین در بدن فرد مبتلا نیاز حتمی به تزریق انسولین وجود دارد. این نوع از دیابت با نام‌های «دیابت وابسته به انسولین» یا «دیابت نوجوانان» نیز شناخته می‌شود.

در دیابت نوع ۲، سلول‌های بدن به وجود انسولین پاسخ صحیحی نمی‌دهند و انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام داده و قند موجود در خون را کاهش دهد. این اتفاق در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و توقف کامل تولید انسولین منجر شود. در ابتلای فرد به دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی ایفا می‌کنند.
نوع سوم آن دیابت زنانه یا دیابت بارداری نام دارد؛ این بیماری زمانی رخ می‌دهد که زنان باردار بدون سابقه دیابت دچار سطح بالای قند خون شوند.

دیابت چگونه درمان میشود ؟

علت ابتلا به دیابت :

بر اساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان و پزشکان طب سنتی در عطاری آنلاین روناس مارکت علل دیابت بر اساس وضعیت عمومی شما، پیشینه خانوادگی، نژاد، سلامتی و عوامل محیطی متفاوت است. هیچ علت متداولی برای دیابت وجود ندارد که برای هر نوع دیابتی متناسب باشد، زیرا علل دیابت بر اساس فرد و نوع دیابت، متفاوت است.

  • علت دیابت نوع ۱ : کارشناسان و پزشکان طب سنتی معتقدند دیابت نوع ۱ به دلیل اینکه سیستم ایمنی، سلول‌هایی را که در پانکراس انسولین تولید می‌کنند، از بین می‌برد، ایجاد می‌گردد. عواملی مانند : مواد سمی شیمیایی درغذاها – عفونت ویروسی یا باکتری
  • علت دیابت نوع ۲ : علل دیابت نوع ۲ معمولا چند عاملی است، معمولا بیش از یک عامل دیابت در این بیماری درگیر است. اغلب، تاثیرگذارترین عامل، پیشینه خانوادگی دیابت نوع ۲ است. عواملی مانند : چاقی – افزایش سن – رژیم غذایی نامناسب – کم تحرکی
  • علت دیابت بارداری : علل دیابت در بارداری که به دیابت بارداری معروف است، هنوز معلوم نیست. اما، یک سری ریسک فاکتورهای دیگر وجود دارند که سبب دیابت بارداری می‌شوند. این ریسک فاکتورها عبارتند از:
    پانکراتیت یا پانکراتکتومی به عنوان علت دیابت – سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) – افزایش سطح سندرم کوشینگ – دیابت ناشی از استروئید (دیابت استروئید) گونه نادری از دیابت است که بدلیل استفاده طولانی مدت از گلوکوکورتیکوئید درمانی ایجاد می‌شود.

نحوه تشخیص دیابت

برای تشخیص دیابت و پیش دیابت در طی آزمایش خون، خون از رگ گرفته می‌شود و برای آزمایش به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شود. اگر سطح گلوکز خون خیلی زیاد شود، گلوکز اضافی توسط کلیه‌ها از خون خارج می‌شود و از طریق ادرار (گلیکوزوری) دفع می‌شود. این امر منجر به تولید بیشتر ادرار می‌شود و باعث می‌شود که بیمار مرتباً ادرار کند. آب موجود در سلول‌ها برای جایگزینی حجم خون از دست رفته لازم است و در نتیجه باعث کم آبی و تشنگی می‌شود.

دیابت چگونه درمان میشود؟ 

کارشناسان و پزشکان طب سنتی در مجموعه عطاری آنلاین روناس مارکت معتقدند هدف اصلی درمان دیابت نوع ۱ و ۲، کنترل سطح قند خون (گلوکز) در دامنه نرمال است، طوری که در درون این بازه نوسان نداشته باشد. درواقع دیابت یک سوءمزاج است که فرد از سوءمزاج اصلی خود خارج و نظم سیستم سوخت و ساز بدن وی از حالت نرمال خارج شده است ، که باید به کمک موارد زیر به حالت اولیه و اصلاح سوءمزاج برگردد.

دیابت نوع ۱ با موارد زیر درمان می‌شود:

انسولین – ورزش – رژیم غذایی مناسب

دیابت نوع ۲ با موارد زیر درمان می‌شود:

با کاهش وزن، رژیم غذایی مخصوص دیابت نوع ۲، و ورزش.

داروهای دیابت (خوراکی یا تزریقی) زمانی که موارد فوق نتواند دیابت نوع ۲ را کنترل کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر سایر داروها کارایی خود را از دست بدهند، انسولی درمانی ممکن است آغاز گردد.

رژیم غذایی دیابتی‌ها

تغذیه مناسب و مصرف غذا های سالم و ارگانیک ( که در سایت روناس مارکت موجود است) با رژیم غذایی و ورزشی مربوط به هر شخص که توسط پزشک گفته میشود، برای تمام افراد مبتلا به دیابت ضروری است.

عوارض و عواقب دیابت

براساس تحقیقات کارشناسان و پزشکان طب سنتی در سایت عطاری آنلاین روناس مارکت

عدم کنترل دیابت (قند خون بالا و یا پایین ) در طولانی مدت، می تواند اثرات جبران ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد. این عوارض به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود که شرح هر کدام به قرار زیر است:

عوارض بلند مدت : نابینایی – آسیب کلیوی – زخم پای دیابتی – بیماری های قلبی و عروقی: – عوارض عصبی – عفونت لثه و دندان

عوارض کوتاه مدت : کُمای دیابتی – یپوگلیسمی (قند خون پایین)

دیابت در طب سنتی چگونه درمان میشود

 بهبود دیابت با گیاهان دارویی ( موجود درسایت روناس مارکت )

درمان دیابت با تخم شنبلیله :

شنبلیله یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند.

تخم شنبلیله
درمان دیابت با گزنه :

گزنه نیز دارای خواص کاهنده قند خون است که معمولاً همراه با هندوانه ابوجهل مصرف می‌شود.

 

درمان دیابت با بوقناق :

عرق بوقناق باعث افزایش عملکرد پانکراس شده و ترشح انسولین در بدن را افزایش می‌دهند.

 

عرق بوقناق

درمان دیابت با دارچین :

دارچین تا حد زیادی می تواند حساسیت به انسولین را کاهش دهد تا هورمون انسولین بتواند کار خود را انجام دهد.

 

دارچین

 

درمان دیابت با تخم کاهو :

استفاده از تخم کاهو خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد کاهو حاوی لاکتوکاکانتین ، یک کاروتنوئید ضد دیابتی است که قند خون را پایین می آورد و می تواند یک درمان بالقوه برای دیابت باشد.

درمان دیابت با عرق برگ گردو :

عصاره برگ گردو به دلیل مهار آسیب کبدی ناشی از دیابت، به عنوان داروی ضد دیابتی معرفی شده است و در کاهش قند خون تاثیر بسزایی دارد . از این رو می تواند برای درمان دیابت بسیار مفید واقع شود.

عرق برگ گردو

درمان دیابت با عرق معجون قند خون روناس مارکت:

معجون قند خون  روناس مارکت ترکیبی از گیاهانی جهت کاهش میزان قند خون می باشند. معجون قند خون، به افراد دیابتی در کاهش و نرمال سازی میزان قند خون کمک بسزایی می کند.

با مصرف معجون قند خون روناس مارکت میتوانند قندخون را کنترل و تنظیم کنید.

جهت درمان و یا کنترل دیابت می توانید داروهای گیاهی خود را با بهترین کیفیت در کمترین زمان ممکن در هرکجا که باشید از عطاری انلاین روناس مارکت تهیه نمایید

اگر شما هم از گیاهان دارویی برای درمان دیابت استفاده کرده اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران عطاری آنلاین روناس مارکت به اشتراک بگذارید.